haft

Małgorzata Barnat

Małgorzata Barnat należy do grona znanych hafciarek kujawskich. Haftuje od 19 roku życia, wykorzystując różne techniki hafciarskie. Jej prace to głównie serwety, obrusy, bieżniki, a także elementy stroju kujawskiego (halki, kryzy, fartuchy). Pani Małgorzata otrzymała ok. 50 różnych nagród i wyróżnień za haft i pisanki. Za swoją działalność otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Małgorzata Barnat Czytaj więcej »

Krystyna Zagrabska

Krystyna zajmuje się haftem od ponad 30 lat. Haftuje tradycyjne elementy kobiecego stroju świątecznego, tj. czepce, fartuchy, kołnierzyki i halki oraz współczesne, wśród których są obrusy, bieżniki, komplety serwetek czy pościel. Drugą dziedziną twórczą, w której specjalizuje się pani Krystyna jest malowanie fajansu, a w ostatnich latach coraz częściej zdobienie tradycyjnymi wzorami współczesnych form użytkowych

Krystyna Zagrabska Czytaj więcej »

Halina Benderz

Halina od najmłodszych lat interesowała się haftem i koronkarstwem. Zamiłowanie do sztuki ludowej przejęła od swojej mamy. Halina Benderz wykonuje palmy wielkanocne, pisanki, zajmuje się haftem i koronką. Tworzy bukiety kwiatowe oraz edukuje z zakresu ludowego rękodzieła z regionu opoczyńskiego

Halina Benderz Czytaj więcej »

Ewa Chomiczewska

Ewa Chomiczewska pochodzi z Lipska, który słynie ze swojej sztuki ludowej. Jej mama, Bożena, tworzy pająki z łubinu i fasoli oraz pisanki batikowe. Ewa zajmuje się haftem, koronką, i pisankami. W wolnym czasie zajmuje sie rownież pisaniem.

Ewa Chomiczewska Czytaj więcej »

Zofia Czubak

Zofia Czubak zajmuje się wykonywaniem haftu łowickiego. Pięknym haftem ręczno-maszynowym zdobi zarówno obrusy, serwety, chusty, jak i torebki czy biżuterię. Łowicki haft płaski, cieniowany wykonuje na maszynie napędzanej nogami, a wzory komponuje sama, opierając się na motywach zaczerpniętych z dawnych strojów ludowych.  

Zofia Czubak Czytaj więcej »

Daria i Stefan Baiwka

To pasja Darii sprawiła, że zajęła się haftem i tworzenim precyzyjnych dzieł z koralików. Początkowo prace powstawały ze wzrorów łemkowskich rysowanych przez męża Darii, Stefana. Razem stworzyli muzeum poświęcone kulturze i tradycji łemkowskiej. Oprócz biżuterii można znaleźć w nim oryginalne stroje Łemków Komańczańskich.

Daria i Stefan Baiwka Czytaj więcej »